nyugdíjpénztárak

Hogyan működnek a nyugdíjpénztárak?

Az időskori anyagi biztonságot nyújtó megtakarítási formák közt sokszor nem egyszerű eligazodni, azonban a Grantis útmutatóinak hála egyszerűbben megtalálhatjuk a számunkra ideális megoldást. Hazánkban közel három évtizede elérhető konstrukció az önkéntes nyugdíjpénztár, ma már több mint harminc intézet nyújt ilyen szolgáltatást, ezeknek pedig összesen több mint egymillió tagja van. Hatalmas népszerűségnek örvend tehát ez a rendszer, mégpedig nem véletlenül. Rugalmassága mellett ugyanis adójóváírást kaphatunk rá az éves szja-ból, ez a befizetésünk 20 százaléka, de maximum 150 ezer forint lehet. Mindemellett munkáltatónktól béren kívüli juttatásként is kaphatunk befizetést a nyugdíjpénztárunkba. A konstrukciónak tehát számtalan előnye van, ugyanakkor nagyon alaposan érdemes áttanulmányozni a legapróbb részleteket is, hiszen csak így lehetünk biztosak abban, hogy ez a legmegfelelőbb megtakarítási forma számunkra. A Grantis tanácsadóinak köszönhetően nem csak a lehetséges megtakarítás mértékét számolhatjuk ki pontosan, de az egyéni preferenciáinkhoz leginkább passzoló csomagot is könnyedén megtalálhatjuk.

Hogyan működik egy önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) a gyakorlatban?

Miután eldöntöttük, hogy elkezdünk takarékoskodni a nyugdíjas éveinkre, az egyik legnehezebb kérdés megtalálni ennek a legcélravezetőbb módját. Az előtakarékossági számla, illetve a speciális biztosítási formák mellett a nyugdíjpénztárak jelentik a leggyakoribb megoldást. Ám ahhoz, hogy biztosan a számunkra legjobbat válasszuk, az előnyök mellett az esetleges hátrányokat is vizsgálnunk kell. A Grantis tájékoztatójából tökéletesen látszik, miszerint az ÖNYP egyik legnagyobb előnye pontosan egyszerűségében rejlik, hiszen kevés megkötés mellett is jelentős hozam érhető el a segítségével. Ráadásul mindezt kényelmesen intézhetjük és az sem jelent problémát, ha a nem mozgunk otthonosan a befektetések, vagy az értékpapír-kereskedelem világában. Mindössze arra van szükség, hogy egy belépési nyilatkozattal taggá váljunk és kiválasszuk a számunkra legszimpatikusabb portfóliót. A Grantis tanácsadása nem csak abban segít, hogy megtaláljuk a legoptimálisabb pénzintézetet, de emellett a befektetési csomag kiválasztásában is nagy könnyebbséget jelent a konzultáció. Általános érvényű iránymutatás, miszerint minél több időnk van még hátra a nyugdíjig, annál magasabb kockázattal rendelkező portfóliót érdemes összeállítani. A tökéletes megoldás azonban teljes mértékben egyénfüggő, emiatt minden esetben alaposan tájékozódjunk a különböző csomagok részleteiről.

A Grantis segít meghozni a jó döntést

Noha egy alapvetően egyszerű konstrukcióról van szó, az elérhető szolgáltatók magas száma és a lehetőségek, valamint a célok párhuzamba állítása miatt sokszor mégis nagy dilemmát okozhat a választás. Egy független szakértői tanácsadás során ezért nem csak az elérhető hozam és a felmerülő költségek pontos meghatározása a cél, hanem az is, hogy az ÖNYP előnyeinek és hátrányait is pontosan megismerjük. Ez a metódus mindig személyre szabott, hiszen az aktuális élethelyzetünk, illetve az anyagi lehetőségeink nagyban befolyásolják a megtakarítási lehetőségeinket. A Grantis szakértői rávilágítanak arra is, hogy a nyugdíjpénztár egy kiváló megoldás azok számára, akik fegyelmezetten állnak hozzá a befizetések kérdéséhez, még akkor is, ha erre amúgy semmi sem kényszeríti őket. Ez azért is kardinális kérdés, mert az ÖNYP egyik legnagyobb előnye, hogy alacsony költségek mellett a kis összegű befizetések is jelentős hozamot generálhatnak. Emiatt elsősorban azok választják ezt a formát, akik nem tudnak, illetve nem szeretnének jelentős havidíjat, ám elszántak a tekintetben, hogy meglapozzák időkori anyagi biztonságukat.

Az alapos mérlegelés a hosszú távú siker titka

Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni a konstrukció korlátait sem. Az egyik ilyen, ha idő (azaz a mindenkor hatályos nyugdíjkorhatár) előtt hozzá szeretnénk férni pénzünkhöz. 10 év elteltével a hozam ugyan adómentesen felvehető, ám a tőke után szja és szocho fizetési kötelezettség lép életbe, ami a 30 százalékot is meghaladja. A Grantis tájékoztatója emiatt kiemelten felhívja a figyelmet arra, hogy a nyugdíjpénztári megtakarítás csak akkor célszerű befektetési forma, ha annak lejáratáig nem nyúlunk pénzünkhöz. Emellett sokak számára az is visszatartó erővel bírhat, miszerint a portfóliók nagyban függnek a magyar gazdaság aktuális teljesítményétől, ráadásul az egy adott pénzintézetnél elérhető választék is meglehetősen alacsony, így közel sem fed le minden igényt. A legnagyobb problémát azonban rendre az okozza, hogy ennél a konstrukciónál nincs motiváció a hosszú távú befizetésekre. A szerződések kizárólag a hozam mértékéig szankcionálják, ha felhagyunk a díjfizetéssel, ez pedig gyakorta nem bír kellő visszatartó erővel. A végső döntés meghozatala előtt tehát mindenképpen érdemes kiérni a Grantis független tanácsadóinak segítségét, így biztosan a számunkra legoptimálisabb megtakarítási formát választjuk majd.